Data Publikacji
February 5, 2024

Sposób okazywania i przechodzenia żałoby jest silnie zakorzeniony kulturowo i zależy od tradycji. W niektórych krajach np. Chinach żałoba kojarzy się z kolorem białym. W Polsce niepodzielnie żałoba okazywana jest kolorem czarnym i noszeniem żałobnego stroju.

Ile czasu powinno się nosić żałobę?

W Kościele katolickim długość żałoby zależy od zmarłego członka rodziny i tradycyjnie wynosi od kilku miesięcy do roku. Żałoba po śmierci współmałżonka trwa tradycyjnie rok i 6 tygodni, podczas gdy po ojcu i matce nosi się ją przez 6 miesięcy, a następnie jeszcze przez kolejne 6 miesięcy w tzw. pół żałobie. Dla babci, dziadka, brata lub siostry, żałoba trwa zwykle 6 miesięcy. Natomiast po śmierci dalszych krewnych powinna trwać co najmniej 3 miesiące.

W przypadku śmierci dzieci żałoba wynosi zwyczajowo 6 miesięcy do roku - a wg. niektórych źródeł powinna trwać tak długo jak żałobnik czuje, że jest to konieczne.

Czy noszenie żałoby jest obowiązkowe?

Noszenie żałoby nie jest obowiązkowe, aczkolwiek w niektórych kręgach kulturowych z tradycjonalistycznym podejściem wręcz wymagane. Noszenie żałoby w dalszym ciągu kultywowane jest wśród starszych osób, młodsze pokolenia częściej rezygnują z okazywania przeżywanego czasu w ten sposób - skupiając się np. na jego aspektach psychologicznych.

Czego nie wolno robić w czasie żałoby? Czy w czasie żałoby można pójść na wesele?

Współcześnie ludzie rzadko rezygnują z udziału w życiu społecznym na czas żałoby, ale wg niektórych źródeł należy zachować umiar i dostosować się do okoliczności, unikając mocno ekstrawaganckich strojów. To, czy brać udział w danym wydarzeniu zależy od indywidualnej decyzji - tak długo jak czujemy się z tym dobrze nikt nie może kazać nam podejmować określonych działań. Pytania te często pojawiają się w kontekście wesela - czy organizować, czy brać udział w weselu. To również zależy od indywidualnej decyzji. Przed największym wyzwaniem stają narzeczeni, jeśli jedno z nich straciło kogoś bliskiego. Warto jednak pamiętać, by decyzja ta była wspólną i nie stanowiła autorytarnego rozwiązania jednej ze stron, bo rodzić to może konflikty i przyszłe zadry stron. Wiele zależy również od tego na jakim etapie żałoby jesteśmy - ta decyzja powinna być przemyślana oraz dokładnie przedyskutowana. Jeśli zaś chodzi o uczestnictwo w imprezach, wyrozumiali gospodarze powinni jak najbardziej zaakceptować fakt, że nie chcemy w niej uczestniczyć ze względu na trudny czas. Nie powinniśmy w tym zakresie odczuwać presji.

Czy podczas żałoby można pić alkohol?

Nie jest to zabronione, natomiast specjaliści wskazują, że ucieczka w alkohol, podobnie jak inne używki nie przyniesie pożądanej ulgi i nie pozwoli należycie przepracować okresu żałoby. Tzw. zapijanie żałoby nie jest dobrym pomysłem. NIe ma natomiast przeciwskazań dla sporadycznego spożywania alkoholu, tańca, wychodzenia z domu, czy też uczestnictwa w innych wydarzeniach. Normalne, codzienne życie na pewno pomaga w przejściu trudnego czasu.

Stwórz darmową tablicę pamięci
Razem możemy pielęgnować pamięć o Twoich bliskich w bardzo prosty sposób.